Drogi Rodzicu!

Pandemia koronawirusa to dla nas wszystkich zupełnie nowa sytuacja, która wywołuje sporo lęku i niepewności. Ograniczenia nałożone przez polski rząd – w tym zamknięcie szkół i zalecenia, aby pozostać w domu – choć są konieczne, mogą rodzić niepokój także wśród dzieci i młodzieży .Jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii, co powiedzieć, jak je uspokajać, jak odpowiadać na pytania? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

  1. Zadbaj o siebie, swoje emocje. Przede wszystkim, co najważniejsze, uspokój swoje emocje. Odizoluj się od niesprawdzonych informacji, źródeł, które mogą wzbudzać Twoją panikę, kontroluj czas, jaki spędzasz przed telewizorem czy komputerem, przyswajając kolejne informacje o wirusie. Zadbaj o swój spokój. Dopiero wtedy będziesz gotowy na rozmowę z dzieckiem.
  2. Zadbaj o odpowiedni moment. Nie rozmawiaj z dzieckiem tuż po tym, jak obejrzałeś kolejną konferencję rządu, która mocno pobudziła Twoje emocje, czy po przeczytaniu informacji, która wzbudziła Twój niepokój. Niech to będzie moment, gdy Twoje emocje już opadły, gdy przeczytałeś coś, co Ciebie uspokoiło. Twój spokój z pewnością udzieli się dziecku.
  3. Rozpoznaj, jakiej wiedzy Twoje dziecko potrzebuje. Przede wszystkim pamiętaj, że to Ty – rodzic najlepiej znasz potrzeby swojego dziecka, wiesz jaką porcję informacji dziecko może i chce przyjąć, znasz jego reakcje i sposób przezywania emocji. Jeśli twoje dziecko zadaje mnóstwo pytań o koronawirusa, to prawdopodobnie z jakiegoś powodu potrzebuje tych informacji. Tak jak  każdy z nas. Jeśli twoje dziecko reaguje dużym niepokojem na wydarzenia z ostatnich dni: zamknięcie szkoły, robienie większych zakupów, przyjrzyj się, czego naprawdę Twoje dziecko potrzebuje w tej chwili. Z dużym prawdopodobieństwem potrzebuje spokoju, opanowania pobudzenia, Twojej pomocy w poradzeniu sobie z lękiem. Przekazuj dziecku rzeczowe, sprawdzone informacje, ale zadbaj o to, by nie było ich za dużo oraz by były dostosowane do wieku dziecka. Przygotuj sobie kilka informacji, które uspokoją Twoje dziecko, np. że w Chinach epidemia już ulega wyciszeniu, więc ten stan minie, jest przejściowy, wrócimy do szkół i będziemy mogli np. iść do kina, a obecna sytuacja jest tylko przejściowa.
  4. Bądź otwarty na pytania dziecka, zadbaj o rzetelne informacje. Wiele dzieci wiedzę o wirusie czerpie z Internetu, memów, od kolegów itd. To z pewnością nie wystarczy, by nasze dziecko potraktowało sprawę poważnie, ale jednocześnie nie wpadało w panikę. Każdy dorosły posiada lepiej lub gorzej funkcjonujące mechanizmy racjonalizacji i kiedy przeczyta informacje z kategorii absurdalnych, wywołujących panikę, potrafi się opanować i powiedzieć sobie – „Co za bzdury, nie będę tego oglądać”  albo uruchamiając logiczne myślenie, opanować lęk. dzieci zaś tego nie potrafią, dlatego rozmowa z dzieckiem o koronawirusie jest tak ważna. Uważnie kontroluj źródła, z których dziecko czerpie wiedzę.  Poza tym, kiedy usiądziesz z dzieckiem i będziesz otwarty na jego potrzeby, dajesz mu gwarancję, że traktujesz je poważnie, że szanujesz jego emocje.

za Centrum Psychoterapii i Szkoleń CONSILIA+

 

Książeczka o koronawirusie dla najmłodszych:  https://660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf

Polecane artykuły:

http://edukacja.gdynia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Jak-i-czy-rozmawia%C4%87-z-dzie%C4%87mi-o-pandemii.pdf

https://kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-przetrwac-razem-kwarantanne/?fbclid=IwAR0zido-170d8gcI_7CBZ6LU6sAzpwJk0h5XTB5vRWZzu6VFQ2P2b4rGSlc

https://psychoterapia.plus/nastolatku-porady-jak-efektywnie-funkcjonowac-w-okresie-pandemii/

W razie jakichkolwiek trudności, zapraszam do kontaktu – pedagog szkolny m.kaczorowska@sp17.edu.pl