2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Datę tę wybrano nieprzypadkowo – w tym dniu obchodził swoje urodziny najpopularniejszy baśniopisarz Hans Christian Andersen. Jego utwory znane są na całym świecie już od pokoleń. Kto nie zna „Calineczki”, „Brzydkiego Kaczątka” czy „Królowej Śniegu” ? Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych. Oto one:

MUZYKA SŁÓW 

Napisana przez Margaritę Engle

Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

szum wodospadów,

rzeki, co płyną przed siebie,

motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

opowieści – te nowe, historie leciwe,

fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

pokój, przyjaźń, nadzieja

– zwycięstwo radości.