Niespodziewanie nadszedł grudzień. Zanim zaopatrzymy się wszyscy w świąteczne ozdoby, zanim zmęczą nas piosenki pobrzękujące dzwoneczkami w tle, puszczane na okrągło w  centrach handlowych, zanim opatrzymy się kolorowych neonów, bombek i światełek, spójrzmy na grudzień innym okiem. Ten miesiąc, jak żaden inny bogaty jest w święta powiązane z ludzką życzliwością, niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi. Przyjrzyjmy się  zatem grudniowi bliżej:

Już za chwilę 04 grudnia – Dzień Górnika czyli popularna w Polsce Barbórka a dzień później będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. A czy wiecie, że w naszej Szkole także działają wolontariusze? Szukajcie ich wizerunków na szkolnych gablotach – ciekawi jesteśmy, czy ich rozpoznacie.

Znane  święto obchodzone 06 grudnia to Mikołajki – jakie piękne święto, aby zrobić komuś niespodziewany, słodki prezent i w ten sposób powiedzieć mu „Dobrze, że jesteś”.

Cztery dni później będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – nie zamykajmy oczu na ludzką krzywdę nie tylko w ten dzień.

Na szczególną uwagę zasługuje także święto obchodzone w Polsce 17 grudnia – Polski Dzień bez Przekleństw (czasem zwany też Dniem Życzliwości). Zadbajmy o to, aby tego dnia być życzliwym dla ludzi wokół nas (nawet tych, którzy przypadkowo staną nam na stopę w sklepowej kolejce).

Zanim nastanie czas świąteczny, będziemy mieli okazję zwrócić uwagę na Międzynarodowy Dzień Solidarności obchodzony 20 grudnia. To święto, które odwołuje się do jednych z najważniejszych wartości w relacjach międzyludzkich, a więc solidarności. Tylko wspólne działania mogą skutecznie niwelować ubóstwo i nierówności społeczne na świecie.

Trudno w grudniu nie wspomnieć o Świętach Bożego Narodzenia, które są świętem kościelnym, ale celebrowanym w każdym domu. W tych dniach szczególnie pamiętamy o bliskich i dalekich krewnych, znajomych, osobach samotnych – nie bez powodu stawiamy na stole jedno nakrycie więcej.

Grudzień kończy bardzo miłe święto – Międzynarodowy Dzień Pocałunku. To wspaniały czas, aby przytulić się do rodziców, rodzeństwa, dziadków  i dać im „buziaka” , powiedzieć „Kocham Cię” – tylko tyle i aż tyle.

Spójrzmy w tym roku na grudzień z innej perspektywy, a może pomimo wiatrów i chłodu zaczniemy go postrzegać jako „ciepły” miesiąc?