Niedawno uczniowie klasy IIIb i IIIc wraz z wychowawczyniami panią Izabelą Rogowską i panią Bożeną Kosz oraz panią Małgorzatą Kaczorowską spędzili prawie 3 dni w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

Celem pobytu było pogłębienie wiedzy przyrodniczej uczniów, zwłaszcza wiedzy na temat ochrony środowiska, zapoznanie z bogactwem flory i fauny Kaszub, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu z wykorzystaniem gier i zabaw sportowych.

Już niedługo po przyjeździe do Szymbarka dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach w terenie poświęconych faunie i florze tej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wszystkich zainteresowało i trochę zaniepokoiło opowiadanie pani mgr Anny Peichert o jej spotkaniu z żmijami. Po powrocie do ośrodka wykonaliśmy oryginalne prace plastyczne ze starych płyt CD. Następnego dnia uczestniczyliśmy w warsztatach „Kartografia, czyli jak czytać mapy i nie zgubić się w lesie” poprowadzonych przez mgr Artura Sikorskiego. Pan Artur poprowadził nas szlakiem turystycznym na najwyższe wzniesienie Kaszub – Wieżycę. Podczas tej wyprawy z kompasem i mapą pokonaliśmy prawie 10 km trasę przez najpiękniejszą część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jeszcze tego samego dnia wzięliśmy udział w zajęciach „Co kryje się w kropli wody?” poprowadzonych przez dr Małgorzatę Łukaszewicz-Gniotyńską. W czasie tej „zielonej lekcji” dzieci mogły obserwować wyłowione przez siebie zwierzęta wodne zamieszkujące Jezioro Ostrzyckie. Ostatniego dnia pobytu pani Ania Peichert przekazała nam wiele ciekawych informacji o zwierzętach zamieszkujących okolice Szymbarka. Podczas trwania Zielonej Szkoły był też czas na zabawy dowolne: grę w piłkę nożną, gry na placu zabaw. Uczniowie wrócili do Gdyni trochę niewyspani, ale zadowoleni z wyjazdu.