Dnia 25 listopada 2019 r. uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w koncercie edukacyjnym „Dźwięki z ekranu cz.2 (Game Over)”, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej na gdańskiej Ołowiance.

Motywem przewodnim niezwykłego spektaklu muzycznego były gry komputerowe i reklamy, a przede wszystkim ścieżki dźwiękowe wykorzystane w tych przekazach. Prezentacji muzyczno-wizualnej przewodził znany radiowy głos redaktora Kamila Wicika, który w przystępny i pełen humoru sposób wprowadził nas w tajniki klasyki.

Przekonaliśmy się, że muzyka klasyczna obecna jest wszędzie. Dociera do nas z ekranu telewizora, tabletu, czy telefonu. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, że podkład muzyczny wykorzystany w popularnych reklamach telewizyjnych lub grach komputerowych to kompozycje wybitnych twórców muzyki klasycznej. Usłyszeliśmy przepiękne wykonania takich utworów jak: „Taniec wieszczki cukrowej” z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego (wykorzystany z reklamie margaryny), „Lot trzmiela” Mikołaja Korsakowa (reklama kosiarki), „Taniec Rycerzy” z „Romea i Julii” Sergieja Prokofiewa (reklama kawy), arię „La donna e mobile” Rigoletto Giuseppe Verdiego (reklama pizzy), czy hymn Ligi Mistrzów, którego twórcą jest wybitny niemiecki kompozytor Georg Friedrich Händel. Druga część koncertu poświęcona była kompozycjom wykorzystanym w znanych i lubianych przez uczniów grach komputerowych. Usłyszeliśmy podkłady muzyczne m.in. z takich gier jak: „Angry Birds”, Sea of Thievs”, „Ori and the blind forest”, ”Super Mario”, “Minecraft”.

Koncert był bardzo ciekawy i pouczający, a uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wspaniałych aranżacji. Mamy nadzieję, że koncert stanie się inspiracją do świadomego odbioru dźwięków, które nas otaczają.