Dnia 18 października 2019 roku, uczniowie klasy I a i I b świętowali Pasowanie na Ucznia. Gala odbyła się na Okręcie Rzeczypospolitej Polskiej ,, Błyskawicy”.  Pierwszaki zaprezentowały piosenki i wiersze oraz zdały egzamin z wiedzy o szkole. Aktu Pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 17 im. wiceadmirała Józefa Unruga, dokonała pani dyrektor Monika Małyszko. Okolicznościowe dyplomy wręczała pani wicedyrektor Alicja Przybylska. Były życzenia od starszych kolegów z Samorządu Uczniowskiego i od rodziców. Uczniowie i ich rodzice zadbali o piękne, odświętne i galowe stroje.

Wychowawczynie klas-pani Renata Reszelewska- Ambroziak i Bożena Kosz, były bardzo dumne ze swoich pierwszaków. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, spokojnej atmosferze, a po zakończeniu wszyscy robili pamiątkowe zdjęcia. Największym powodzeniem cieszył się jednak ogromny ,,ołówek”, którym dzieci były pasowane. Każdy chciał, choć na chwilę, go potrzymać.