Instytut Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego zaproponował udział w wykładach on-line. Tytuł jednego z nich „PRZYGODY MATEMATYKA W ŚWIECIE FIZYKI” przyciągnął moją szczególną uwagę – z wiadomych względów:) I tak oto z Alicją G. -uczennicą klasy ósmej- wzięłyśmy w nim udział. Wykład odbył się 5 marca i trwał około godziny.
Prowadzący, pan Marcin Marciniak, opowiadał o słynnych fizykach. Znane nam postacie takie jak Archimedes, Kopernik, Newton i Einstein tak naprawdę bardziej zajmowali się matematyką niż fizyką. Jaki jest wniosek z wykładu? BEZ MATEMATYKI NIEMOŻLIWY BYŁBY ROZWÓJ FIZYKI:) Ciekawostką były również „koty Schrodingera” i „talerze Schrodingera”, ale o tym może kiedyś:) Zobaczcie zdjęcia…
Jeśli drodzy uczniowie zgadniecie, jakie prawo fizyczne przedstawia ostatnie zdjęcie, zgłoście się do mnie:)
Pozdrawiam,
Monika Soja-Czaja