23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej praw autorskich.

Pomysł powstał w Katalonii. W 1926 roku król hiszpański Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto zdobyło szybko ogromną popularność i zbiegło się z narodowym hiszpańskim świętem – dniem patrona Hiszpanii, św. Jerzym. Zgodnie z tradycją kobiety tego dnia  otrzymywały czerwoną różę – symbol krwi smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom i dawały im w podarunku książki…

Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców wystąpiło do UNESCO z inicjatywą, aby utworzyć Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W 1995 roku podczas Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu pomysł został zatwierdzony.  Z tej okazji na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

Ten dzień najlepiej uczcić czytaniem książki. Skąd ją wziąć ? Oto kilka możliwości.

Można za darmo pobrać z https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/

https://czytajpl.pl/2020/04/20/czytaj-pl-polecdalej-ksiazki-ktore-znalazly-sie-w-akcji/

Dla najmłodszych proponuję https://www.youtube.com/watch?v=jADYtXKNIC4

Aby poznać książkowe ciekawostki warto zajrzeć https://slideplayer.pl/slide/12842448/

oraz https://www.gandalf.com.pl/blog/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

Filmik dla dzieci o prawie autorskim znajduje się pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=JIQgsWXU2_8