W piątek 28 kwietnia uczniowie klasy 4a odwiedzili Uniwersytet Morski w Gdyni. Maskotka uczelni przywitała nas z koszem niespodzianek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sali Tradycji, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych opowieści. Dowiedzieliśmy się m.in. co to jest bandera, świst trapowy i chrzest morski. Mogliśmy z lupą w ręku oglądać eksponaty i nauczyć się wiązać marynarskie węzły.

Następnie pokazano nam kilka laboratoriów Wydziału Mechanicznego UMG. Odwiedziliśmy symulator siłowni okrętowej, gdzie braliśmy udział we włączaniu agregatu prądotwórczego oraz sterowaniu napędem głównym statku. W laboratorium automatyki zapoznaliśmy się z obsługą i programowaniem robotów. W laboratorium technologii remontów pozwolono nam ręcznie obracać wałem korbowym silników okrętowych oraz obsłużyć maszynę do holowania tulei cylidrowej. W laboratorium obróbki skrawaniem widzieliśmy obrabiarki i narzędzia: wiertarki słupową  i kolumnową oraz tokarki, które można było własnoręcznie obsługiwać. W laboratorium siłowni okrętowej przygotowaliśmy silnik okrętowy do pracy – sami otworzyliśmy zawór paliwa, włączyliśmy pompę oleju, ręcznie obróciliśmy wałem korbowym. Ze względu na duży hałas, który towarzyszył uruchomieniu silnika, niezbędne okazały się słuchawki ochronne. Na koniec pobytu w UMG zaproszono nas na poczęstunek, w czasie którego zapoznaliśmy się ze studenckim życiem na morzu, podczas praktyk realizowanych na Darze Młodzieży.