„Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie”. (M. Wańkowicz)

To święto przypomina, że każdej Mamie należy się wdzięczność i szacunek za jej poświęcenie, bezwarunkową miłość i trud, jaki wkłada w wychowanie dzieci. To założenie wszystkich kultur, które celebrują Dzień Matki, choć obchodzi się go różnie i w rozmaitych terminach.

  • W Polsce zwyczaj świętowania Dnia Matki pojawił się w 1923 roku. Od tamtej pory święto obchodzone jest 26 maja.
  • Pomysł Świętowania Dnia Matki narodził się na Wyspach Brytyjskich. Dzień Matki obchodzi się tam od XVII wieku. Początkowo nosił nazwę „Matczynej Niedzieli” i był często jedynym dniem w roku, kiedy wysłana na służbę do bogatych państwa młodzież mogła odwiedzić rodzinną parafię i tam złożyć hołd Matce Boskiej, a także spotkać się ze swoimi matkami. Dziś mamom wręcza się kwiaty oraz przygotowuje „matczyne” bakaliowo-migdałowe ciasto.
  • W Kanadzie Dzień Mamy, to bardzo popularne święto. Kanadyjskie Mamy obdarowywane są też ręcznie wykonanymi upominkami, biletami do teatru czy bonami sklepów. Tego dnia organizuje się rodzinne przyjęcia, gdzie…dzieci. przyrządzają potrawy, zwłaszcza ciasta i ciasteczka, pieczone według przepisów właściwych temu dniu.

Jeśli nie macie jeszcze prezentów dla swojej Mamy możecie skorzystać z tych podpowiedzi:

https://miastodzieci.pl/czytelnia/prezent-dla-mamy-wydrukuj-plakaty-kupony-zakladki-lub-ksiazke-na-dzien-matki/

https://czasdzieci.pl/inspiracje/d,28-dzien_mamy_dzien.html

https://czasdzieci.pl/czytanki/dz,50-zyczenia_dzien_matki.html

https://czasdzieci.pl/kolorowanki/id,624d1-kolorowanki_dzien_matki.html?fbclid=IwAR3vRDg0ChweBgxn3_BoV_VLtLND685sRxJCNHXOKW_Sm02VesAyOGYk5eg

Życzymy wszystkim Mamom, aby ten dzień spędziły wyjątkowo.