21 lutego obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO, dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych. Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi! Oczywiście większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy również m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Argentynie, Brazylii i Białorusi. Polski alfabet (jak większość alfabetów krajów europejskich) powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie… Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ż. To właśnie te „szeleszczące” litery spędzają sen z powiek obcokrajowcom. Niestety, coraz częściej użytkownicy języka nie zapisują ich podczas komunikowania się (SMS, czaty, komunikatory społecznościowe). Jak brzmiałyby teksty piosenek, które wykonywane byłyby bez użycia znaków diakrytycznych, można posłuchać, klikając w poniższy link:       https://www.youtube.com/watch?v=LDcSuumMCO0&feature=youtu.be