Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa.

Również nasza szkoła włączyła się do obchodów tego święta. W całej szkole w tym dniu rozbrzmiewało głośne czytanie. W klasach 0-III dzieciom czytały panie bibliotekarki, w starszych klasach nauczyciele języka polskiego oraz sami uczniowie. Po raz pierwszy czytano teksty zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.