12 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Limeryków. A co to jest limeryk ?

Limeryk to krótki, żartobliwy wierszyk, „trochę zwariowany, lecz zarazem całkowicie zdyscyplinowany”. Często jego treść jest związana z jakąś osobą lub miejscowością. Święto związane jest z urodzinami  Edwarda Leara (1812-1888), angielskiego poety, rysownika i twórcy limeryków. To właśnie Edward Lear spopularyzował te utwory w połowie XIX wieku. W Polsce limeryki tworzyli tacy twórcy, jak: Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Wisława Szymborska.

Oto kilka przykładowych utworów:

Jest pewien facet w Egipcie,
Sucha mumia, trzymana w krypcie,
A nad kryptą jest skrypt:
„Kto by chciał parę szczypt,
Może wziąć. Tylko mnie nie wysypcie.”

autor – Julian Tuwim

Był skrzypek rodem z Prabutów, 
miał nogi za duże do butów. 
Wszystkie go uwierały, 
więc nosił futerały 
od skrzypiec zamiast butów.

                                                                                                                                             autor Wanda Chotomska

Autorem limeryków dla dzieci jest m. in. Bogusław Michalec:

„Limeryk strażacki”

W Ołomuńcu, gdy kwitły jabłonie,

strażak wyznał, że serce mu płonie.

Widząc, co mu dolega,

„Pożar !” – krzyknął kolega.

Gasząc, zlali mu skórę na koniec.

Układanie limeryków do doskonała zabawa i rozrywka umysłowa. Gorąco zachęcam do podjęcia tego rodzaju działania. Ciekawe, jakie będą efekty. Przysyłajcie swoje limeryki na adres: b.wierczinska@sp17.eu

NAGRODY GWARANTOWANE !

Wskazówki dla układających limeryk.

Limeryk ma ściśle określoną budowę:

składa się z 5 wersów, pierwszy wers rymuje się z drugim i piątym, a trzeci – z czwartym, trzeci i czwarty wers są zazwyczaj krótsze od pozostałych, pierwszy wers najczęściej kończy się nazwą miejscowości, ostatni wers przynosi nieoczekiwaną, humorystyczną puentę.