Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia biblioteki i placówki kulturowe organizują różnego rodzaju wydarzenia dotyczące twórczości tego autora – konkursy, panele dyskusyjne, imprezy cosplayowe itd. W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień. Kim był J.R.R. Tolkien? John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Największą popularność przyniosły mu książki, których akcja odbywa się w świecie Śródziemia, jak ”Hobbit” czy trylogia ”Władca pierścieni”. Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i namówili go, aby nie przestawał pisać…

Ciekawostki z życia pisarza

Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nauka naszego ojczystego języka go przerosła. W liści do syna Christhopera w 1944 roku napisał  „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.

„Władca Pierścieni” powstawał przez 14 lat!

Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron!

Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.

Zachęcamy do czytania książek Tolkiena i obejrzenia https://view.genial.ly/5e7659a38a1d0d0d986ddd5a